Politico: A szélsőjobboldali Ausztria készülhet az első büntetésre az EU-tól
A lap szerint Ausztria lehet az első ország, amely szankciókat kap az EU-tól az uniós költségvetési szabályok megsértése miatt.
Történelmi jelentőségű bérmegállapodás született, Varga Mihály válthatja Matolcsy Györgyöt. Összefoglalónk!
Varga Mihály jelenlegi pénzügyminisztert jelöli a Magyar Nemzeti Bank új elnökének, Matolcsy György utódjának Orbán Viktor miniszterelnök. A kormányfő ezt szokásos rádióinterjújában jelentette be a Kossuth Rádióban, hozzátéve, hogy a jelölést alapos előkészítés előzte meg.
Orbán köszönetet mondott a távozó jegybankelnöknek, aki szerinte kiváló munkát végzett. Van hőstette is, így a devizahitelesek ügyre – monda a kormányfő. Hozzátett: Matolcsy nélkül több százezer család ment volna tönkre.
Mint fogalmazott, Magyarország nem áll rosszul közgazdászok terén, de itt nem csak elméleti tudásra van szükség. Én a legtapasztaltabb, legnyugodtabb embert választottam, aki helyt tud állni ebben a helyzetben – mondta Orbán. Szerinte a kormány környékén két ilyen miniszter is van: Varga Mihály és Nagy Márton.
A miniszterelnök végül a pénzügyminiszter mellett döntött, Varga Mihály pedig elfogadta a jelölést.
Orbán jelezte: javaslatát beterjesztett a parlament elé, mert a jelöltet az Országgyűlés gazdasági bizottságának is meg kell hallgatnia.
Varga lehetséges utódjáról annyit mondott: január 1-től kétségtelenül egy új gazdaságirányítási rendszerben fogunk dolgozni, de erről majd csak december folyamán fog részleteket elárulni.
A kormányfő beszélt a hét elején megköttetett bérmegállapodásról is. Mint mondta hazánk sajátos helyzetben van, hiszen Európában egyedülálló módon a magyar minimálbér módon két fokozatú: van egy minimálbér és a egy garantált bérminimum, a kettő átlaga adja ki azt, hol van valójában a magyar szint Európában.
A kérdésben a munkavállalóknak és munkaadóknak kell megállapodni, a kormány csak közvetítő szerepben van, de az a célja, hogy minél magasabbak legyenek a bérek és végül az átlagbér elérje az egymillió forintot.
Ezért minden béremelés ami ezt a cél szolgálja, jó – húzta alá a miniszterelnök, aki történelmi léptékűnek nevezte a bérmegállapodást. A kormányfő elmondta: „hallom a kétkedők kórusát, de ugyanez történt, amikor egy millió új munkahelyet ígértem.”
Orbán szerint szép dolog, hogy növelni akarjuk a béreket, de kérdés, hogy miből? „Az állításom az, hogy ha nincs hatékonyság és termelékenység-javítás, akkor nehéz kitermelni a béremeléshez szükséges fedezetet” – szögezte le.
Mint mondta, ebben a kormány úgy tud segíteni, hogy befogadja a kamara javaslatait.
A gazdasági növekedés a fedezet, de ehhez jobban kell teljesítenie a cégeknek
– mondta Orbán Viktor.
A kormányfő beszélt a múlt heti, meglepetéssel zárult romániai elnökválasztásról és a most hétvégi parlamenti választásokról. Mint fogalmazott, izgalmas, váratlan és egyben tanulságos események zajlanak Romániában.
Az elnökválasztás kapcsán a kormányfő méltatta Kelemen Hunort, az RMDSZ jelöltjét, aki szerinte minden tekintetben helyt állt a versenyben és akire büszkék lehetünk. Ezzel együtt nem sok esélye van annak, hogy végül ő legyen a befutó. A mostani feladat Orbán szerint tehát az, hogy legyen parlamenti képviselete a romániai magyarságnak. Enélkül ugyanis lehetetlen az ottani magyarság védelmét és képviseletét ellátni.
Sorsdöntős választás előtt állnak tehát a magyarok Romániában
– fogalmazott a miniszterelnök, aki minden erdélyi magyart arra biztatott, hogy vegyen részt a választáson.
Az elnökválasztás kapcsán kitért arra az érdekességre, hogy most az alkotmánybíróság foglalkozik az üggyel. Ez a modern technika találkozása a választókkal: milyen eszközöket lehet használni, használható-e például a hogy a TikTok, mennyire befolyásolja az embereket.
Mint mondta: „hálásak vagyunk a románoknak, hogy ezt lekísérletezik nekünk, mi pedig ebből tanulhatunk majd Magyarországon”.
Az orosz-ukrán háború alakulásáról elmondta: furcsa helyzetben vagyunk, mert
miközben soha ilyen közel nem voltunk a békéhez, soha nem volt ennyire veszélyes a háborús helyzet.
Orbán szerint két megdöbbentő hír érkezett az elmúlt napokban, ami az európai politikusok felelősségére hívja fel a figyelmet: az egyik, hogy az oroszok kilőtték a nukleáris atomtöltet hordozására is alkalmas interkontinentális ballisztikus rakétájukat. „Ha az oroszok ezt bevetik, akkor világháború lesz, nukleáris tartalommal. Ez mindannyiunkat elgondolkodtatott” – mondta. A másik fontos hír, hogy az orosz jelentések szerint már nyugatiak is haltak meg a fronton, ez pedig a miniszterelnök szerint szintén egy rendkívül veszélyes mozzanat.
Az európai uniós helyzettel kapcsolatban kifejtette: nehéz évek vannak mögöttünk, háborúval, szankciókkal, inflációval, az emberek pedig azt várják, hogy ennek vége legyen. A kormány dolga, hogy lezárja ezt az időszakot és mivel az USA-ban „békepárti kormány” lett, Magyarországnak ki kell használnia ezeket a lehetőségeket.
Mi pedig ki is használjuk, ilyen költségvetést nyújtottunk be, lehetőséget adva egy új gazdaságpolitikára
– fogalmazott
„Azonban ezeket az intézkedéseket egyelőre az Európai Unióval szemben kell végrehajtani, ők ugyanis olyasmit követelnek Magyarországtól, amiket nem tudunk végrehajtani” – tette hozzá. „A kormány próbálja előteremteni a pénzeszközöket és eljuttatni a magyaroknak, de az unió blokkolja, támadja a gazdaságpolitikánkat” – fogalmazott.
Mint mondta, Brüsszelben ellenzékben vagyunk, és még két fronton állunk harcban: a migrációban és genderügyben is csatázunk velük.
Orbán szerint a migrációs-paktum halálos lenne Magyarország számára, a genderkérdésben pedig a gyermekvédelmi törvényt akarják ellehetetleníteni.
„Homoszexuális pároknak akarnak örök beadni gyermekeket, ami teljesen ellentétes a gyermekvédelmi törvényünkkel” – hívta fel a figyelmet, hangsúlyozva azt is, hogy a nemzeti konzultációnak éppen az az értelme, hogy megerősítsék Magyarország álláspontját és megvívhassuk ezeket a csatákat.
A miniszterelnöki interjút itt nézheti vissza: